Az ünnepelt életútjából adódóan még egy téma helyet kell, hogy kapjon az évkönyvekben, igaz, nem tanulmányok, hanem visszaemlékezések formájában: 1956. Ebben a kiadványban, ami éppen 56 évvel a szabadságharc után jelenik meg, erre hangsúllyal sor is kerül. Az egyik visszaemlékező maga Molnár V. József, akit Jelenczki István kérdez, a másik pedig akkori egyetemi évfolyamtársa, Aradi Éva.
Jóska bácsi tevékenységével a haza szakralitásának visszaállításán fáradozik. Arra törekszik, hogy a nemzet újraéledjen, imája az Istent újra megtalálja, mindennapi tevékenysége pedig természetes és eleink hagyományainak megfelelő legyen. A nemzet élőfájának nedvkeringése az ő és szellemi társai erőfeszítései nyomán újraindult, friss gallyakat és leveleket hozott. A gallyak a tanítványok, a levelek pedig az ő önálló kutatásaik eredményei – innen a kötet címe. A szerzők között akad olyan, akinek első tanulmánya lát napvilágot a kiadványban, és olyanok is, akik már több könyvet és szakcikket tudhatnak maguk mögött.
A Levelek az élőfáról 2012 nem csak a létrehozóinak, hanem rajtuk keresztül Molnár V. József egész Kárpát-medencére kiterjedő tanítványi körének tisztelgése szeretett tanítójuk előtt. Tanításainak tényleges követői megtapasztalhatták, hogy új életminőségre jutottak. Az ő feladatuk, hogy azt élőnek megtartva továbbvigyék, és ki-ki saját emberélete szentségének kiteljesítésével segítse a nemzet élőfáját, hogy az minden évben új, egyre erősebb és egészségesebb leveleket hozhasson. E kötet is, melynek megjelentetésére a Püski Kiadó vállalkozott, ennek a folyamatnak része kíván lenni.