REGE NÉPFŐISKOLA 2010
               HÍVOGATÓ

Örömmel értesítek minden érdeklődőt, hogy a Rege Népfőiskola szeptembertől újra kinyitja kapuit. Az elmúlt három esztendő tapasztalatait összegyűjtve formáltuk meg közös alkalmaink rendjét.
Induló félévünket a régi ember életének teljessége, a hagyományos életközösségek együttmunkálkodása, együttgondolkodása vezérli. E teljesség a munka, a szellemi élet, a lélek hármassága iskolánkban a kézműves foglalkozásokban, az előadásokban és a táncházban valósul meg.
Foglalkozásainkat szombati napon tartjuk. Kora délután (munkától függően akár délelőtt is) kezdődik a kézműves műhely. Ahogy a régi faluközösségekben szokás volt, úgy a mi iskolánkban is nők és férfiak külön-külön műhelyben tevékenykednek. (természetesen a műhelyek átjárhatók) Foglalkozásainkon a hagyományos népi mesterségeket felölelve a hallgatók egy-egy tárgyat készítenek el.

A jövőben tervezett foglalatosságok:

Asszonyoknak, leányoknak:
- nyugat dunántúli hímzések, kalotaszegi írásos hímzés
- kenderfonás orsóval és rokkával
- gyapjúfonás
- edényalátét szalmafonással
- szalagszövés, sátorszalagok
- gubaszövés
- lábtörlő, alátét, készítése csuhéból
- mézeskalács készítés ütőfával
- tojásfestés
Férfinépnek:
- bográcsállvány, favilla, gereblye, szökröny, gyertyatartó, sütőlapát készítése fából
- fonások, papucs készítése bőrből, bőr nemezdíszítések
- kovácsmesterség alapfogásai
- káváskosár készítése
- seprűkészítés
- kunsüveg készítés nemezből
- kis kemence építése téglából, sárból

- selyemfestés, batikolás
- réteskészítés felelevenítése
- a selyem és a nemez
- gyertyakészítés merítéssel, öntéssel

Közös munkák: lekvárfőzés, szappanfőzés, kemence építése, kenyérsütés, disznőölés, sajtkészítés, aratás, gyógynövény gyűjtőtúra

Az emberi kéz alkotta kézműves tárgyak elkészülte után a szellemi munka következik. Egy, alkalmanként kettő előadás keretében foglalkozunk történelmünkkel, gazdasággal, gazdálkodással, hagyományainkkal, jelképrendszerekkel, életmóddal.

A nap végén a lélek legfontosabb kifejező erejével, a tánccal, zenével és énekkel foglakozunk. A zene, ének, tánc a leg ősibb elválaszthatatlan hármas egység. A lélekből fakad, megjelenítője pedig az emberi test. Esti táncházunkban, meghívott zenekar muzsikájára, lépésről lépésre tanuljuk meg táncaink alapformáit, éneklünk, ünneplünk.

Az első félévünk alkalmai:      szeptember 18.    október 16.    november 20.    december 18.
                               (Az adott alkalmat megelőző egy héttel hirdetjük ki a foglalkozás programját)

 - A tanfolyamra díja a 2010 I. félévére beiratkozott hallgatóknak 10.000,- , alkalmi látogatóknak a kézműves foglalkozás díja tevékenységtől függő, az előadás 1.500,-, táncház 500,-. Diákoknak 50% kedvezmény. A foglalkozások díja az anyagköltséget nem tartalmazza.
 - A beiratkozás a kitöltött és aláírt jelentkezési lappal és a tandíj befizetésével történik a Rege Egyesület székhelyén, Szombathely, Kertész u. 18 címen. (Bukitsné Janzsó Ildikó 06-70-502-6669 , E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)
 - Jelentkezési határidő: 2010. szeptember 10.
 - A tanfolyam létszámának alsó határa 30 fő, ez alatt nem tudjuk elindítani iskolánkat.
 - A beiratkozott hallgató saját elhatározásából bármikor kiléphet, ám az adott félév tandíját nem igényelheti vissza.
 - A tanfolyam vezetője és szervezői:  Bukits Zoltán, Fehér Zoltán, Németh Gábor, Zöld Balázs
- Tanfolyam helyszíne: Herényiek Háza Szombathely, Béke tér 7.


                                                                     HERÉNYIEK HÁZA                             REGE EGYESÜLET